KREATYWNE WAKACJE – JAK ZAPLANOWAĆ DZIEŃ TEMATYCZNY?

Choć każdy z nas z utęsknieniem czekał na wakacyjną przerwę, to jednak dwa miesiące wypełnione atrakcjami zdarzały się rzadko. Momentami doskwierała nuda. Postanowiliśmy podpowiedzieć Wam jak w kreatywny sposób można wypełnić dziecku letnie dni.

ZABAWA TO TEŻ NAUKA

Mimo że, każdy z nas zna masę dziecięcych zabaw, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z ich wpływu na kształtowanie naszej osobowości, kompetencji społecznych i wyobraźni.

Ktoś może traktować budowanie zamków na plaży jako zwykłe babranie się w piasku, ale przecież jest to tak naprawdę urealnianie tego co zrodziło się w umyśle dziecka. Taka zabawa pozwala na twórczą ekspresję, na zaprezentowanie światu swojej wyobraźni i swoich pomysłów.

Ileż nauki wypływa z zabawy w chowanego, czy z gry w podchody. Podczas tej pierwszej dziecko może ćwiczyć m.in. koncentrację, umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Z kolei podczas tej drugiej koncentrację, czujność i myślenie przestrzenne. Lista zdobytych umiejętności jest dużo dłuższa.

Wygłupy na placu zabaw to np. doskonały „poligon doświadczany” związany z rozwijaniem kompetencji społecznych dziecka. Musi się ona porozumieć z innymi, nawiązać relację, ustalić harmonogram korzystania z poszczególnych atrakcji, a czasem w przypadku bardziej zorganizowanej zabawy nawet rozdzielić zadania.

To zwyczajne gry i zabawy, których są jeszcze dziesiątki. Ponieważ my zajmujemy się teatrem, chcielibyśmy podsunąć Wam pomysł na teatralne spędzenie…całego dnia. 

DZIEŃ TEMATYCZNY

Taki dzień niesłychanie rozpala wyobraźnie, rozwija kreatywność, a ponadto doskonale uczy wcielania się w rolę. Nie tylko dziecko, ale także pozostałych domowników.

Przyjmijmy, że naszym dniem tematycznym będzie – dzień morski. Może on zaczynać się od pobudki, którą przeprowadza kapitan statku. Dobrze byłoby gdyby taka pobudka związana była z morzem. Wyobraźcie sobie np. Wasze dziecko budzące Was hasłem – „Ahoj szczury lądowe, żagle na maszt”. Efekt piorunujący, zwłaszcza jeśli budzi Was w przygotowanym wcześniej kostiumie wilka morskiego.

Co na śniadanie? To również może być element związany z morzem, nie musi być on jednak związany z nim dosłownie – w końcu nie każdy chciałby zjeść na śniadanie rybę. Ale skoro płyniemy wśród egzotycznych wysp, dlaczego nie sięgnąć by np. po fantastyczne tropikalne owoce? Żeby było bardziej wiarygodnie zjadamy je oczywiście nie przy stole, ale na kocu, który imituje bezludną wyspę, wśród kwiatów, które odgrywają rolę kokosowych palm.

W trakcie takiego dnia nie może zabraknąć szant i morskich piosenek. Nie jest to wyłącznie zadanie muzyczne, ale również scenograficzne. W końcu najlepiej zaśpiewać takie pieśni na pokładzie statku, na „bocianim gnieździe”, albo w portowej tawernie.

Jeśli od pływania na statku zakręci nam się w głowach, możemy zejść na ląd. Tylko po co wilki morskie mogą to robić? Ano żeby zając się poszukiwaniem skarbu! Rodzice mogą ukryć go dzień wcześniej, przygotować mapy, wskazówki, a potem wziąć udział w takiej zabawie jako kompan albo jeden z przeciwników, który stanie na drodze poszukiwacza.

Taki dzień morski to oczywiście przykład. Nie musi podobać się każdemu dziecku, dlatego najlepiej zapytać je wcześniej jaki temat byłby dla niego interesujący. W końcu jedno dziecko może lubić kosmos, a inne krainę jednorożców.

Mamy nadzieję, że uda się Wam spędzić z Waszymi dziećmi taki tematyczny dzień. Jeśli tak koniecznie zróbcie zdjęcia lub filmiki. Będzie to wspaniała pamiątka. Możecie również podzielić się nimi na naszej grupie albo wysłać do nas na maila.

MIŁEJ ZABAWY! AHOJ!

KONTAKT: 

Chcesz poznać więcej szczegółów

napisz do nas: ania@ogniskoonline.pl

lub zadzwoń: +48 605 995 259