EMOCJE - Dlaczego warto rozmawiać o nich z dzieckiem?

Tworzenie relacji, nawiązywanie znajomości, koncentracja na obranym celu, czy zdroworozsądkowe podejście do otaczającego nas świata. Co łączy wszystkie te kwestie? Umiejętność rozpoznawania, rozumienia i kontrolowania emocji, która jest bezpośrednio związana z każdą z nich.

CZYM JEST INTELIGENCJA EMOCJONALNA?

Daniel Goleman, autor książki „Inteligencja emocjonalna”, twierdzi, że składa się ona z pięciu podstawowych elementów – samoświadomości (zauważanie i zrozumienie własnych emocji), samoregulacji (panowanie nad nimi), motywacji (korzystanie z emocji przy wyznaczania celów i osiąganiu ich), empatii (dostrzeganie emocji innych ludzi), oraz umiejętności społecznych (tworzenie relacji).

Zdolność rozpoznawania, a także kontrolowania emocji ma w społeczeństwie znaczenie szczególne. Przypuśćmy, że dziecko zostaje „wrzucone” w niekomfortową sytuację typu uczestniczenie w nowych zajęciach. Takie okoliczności z pewnością mogą wzbudzić w nim niepokój, bądź strach. Dziecko powinno w tym momencie zdawać sobie sprawę czym jest towarzyszące mu niekomfortowe uczucie, wiedzieć, że nie jest ono niczym złym, a przede wszystkim, że można je kontrolować.

Bez tej wiedzy ciężko będzie mu się skoncentrować na tematyce lub przebiegu zajęć. Emocje osłabią również jego umiejętności społeczne, przez co kontakt z innymi uczestnikami może być zdecydowanie utrudniony lub nawet niemożliwy.

 

„Wrzucenie” w nową grupę jest równie doskonałym pretekstem, do omówienia empatii. Załóżmy, że w grupie znajduje się dziecko, którego inteligencja emocjonalna nie jest wystarczająco rozwinięta. W wyniku stresu odmawia współpracy, chowa się w kącie, a potem wybucha płaczem. Jak na to zareaguje grupa? Dzieci, u których empatia nie rozwinęła się w starczającym stopniu, mogą potraktować taką sytuację jako wymówkę do szyderstw, czy wyśmiewania się. 

Dzieci o wyższym poziomie empatii będą potrafiły zrozumieć emocje swojego kolegi lub koleżanki. Prawdopodobnie zamiast szyderstw, zdecydują się na pocieszenie lub powiedzenie kilku słów otuchy. Zadziałają ich umiejętności społeczne, co może zaowocować nawiązaniem relacji z drugim dzieckiem.

JAK ROZWIJAC INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ DZIECKA?

Choć rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka jest z perspektywy społecznej niezwykle istotny, przedszkola i szkoły rzadko decydują się na działania w tym obszarze. Cala praca i odpowiedzialność spoczywa na barkach rodziców. Dlatego więc powinni być oni świadomi, że nauka emocji jest równie ważna jak nauka matematyki lub języka obcego.

„Możesz intencjonalnie nauczyć swoje dziecko przeżywania, rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami. Będzie to jeden z najwspanialszych prezentów, jakie możesz mu ofiarować” – twierdzi dr Susan Biali Haas.

Staramy się aby lekcje Ogniska Online były dla rodziców doskonałym pretekstem do rozmowy o emocjach. W trakcie scen i improwizacji aktorskich bardzo precyzyjnie nazywamy emocje bohaterów, określamy w jakiej sytuacji emocje są przez nich odczuwane, a potem proponujemy dzieciom ich odgrywanie. Uczymy, że można wyrażać je w różny sposób  – za pomocą mimiki, głosu, ciała.

Zgodnie z sugestiami psychologów nie skupiamy się wyłącznie na emocjach pozytywnych. Rozmawiamy również o tych negatywnych. Dzieci muszą wiedzieć, że takie uczucia istnieją i odczuwanie ich nie jest niczym złym. „Pozostawanie samemu z uczuciami takimi jak strach, zmartwienie, zawstydzenie, poczucie winy, złość, samotności itp. prowadzi do stanu desperacji lub przytłoczenia” – twierdzi psycholożka Claudia Black. Jej zdaniem dzieci, z którymi nie rozmawia się o negatywnych uczuciach, mogą wytwarzać mechanizmy obronne, które pomogą im w radzeniu sobie z owymi emocjami. „Niektórzy uczą się jak lekceważyć i tłumić uczucia, podczas gdy inni uczą się po prostu nie czuć ” – dodaje psycholożka.

Jeżeli chcecie aby Wasze dzieci dowiedziały się więcej o emocjach, koniecznie weźcie udział w naszej BEZPŁATNEJ lekcji aktorstwa na żywo „Podwodny Świat”,  która odbędzie się 9 marca o godzinie 18:30!

Aby zarezerwować miejsce na lekcję wystarczy kliknąć TUTAJ

 

KONTAKT: 

Chcesz poznać więcej szczegółów

napisz do nas: ania@ogniskoonline.pl

lub zadzwoń: +48 605 995 259