NEUROPLASTYCZNOŚĆ MÓZGU – CZYM JEST I JAK MOGĄ WPŁYWAĆ NA NIĄ ZAJĘCIA TEATRALNE?

Neuroplastyczność jest to zdolność mózgu do fizycznej przebudowy, czyli do kształtowania nowych połączeń i wzmacniania tych obecnie istniejących. Dzięki takiej elastyczności możemy stale rozwijać m.in. nasze zdolności intelektualne i logiczne myślenie. Jak to zrobić?

PRACA UMYSŁOWA, A ROZWÓJ ŚCIEŻEK NEURONOWYCH

Uczenie się, a także nowe doświadczenia sprawiają, że w mózgu tworzą się tzw. ścieżki neuronowe. Kiedy powtarzamy określoną czynność (np. uczymy się tekstu na pamięć) komunikacja pomiędzy neuronami staje się szybsza i efektywniejsza. Wraz z tworzeniem się nowych ścieżek, lub wzmacnianiem tych istniejących, rosną również nasze zdolności intelektualne.

Ponieważ ludzki mózg największą elastycznością wykazuje się w dzieciństwie, jest to okres, w którym najlepiej wspierać jego rozwój poprzez rozmaite doświadczenia. Jakie?

Psycholożka Kendra Cherry, autorka  artykułu “How Experience Changes Brain Plasticity” opublikowanego w portal Verywell Mind, twierdzi, że neoruplastyczność mózgu wspomagają m.in. aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, a także tzw. environmental enrichment.

Environmental enrichment towłaśnie „fundowanie” mózgowi doświadczeń, które w pozytywny sposób wpływają na jego fizyczną rozbudowę – stawianie mu nowych wyzwań oraz nauka nowych umiejętności. Kendra Cherry zalicza do owych doświadczeń m.in. czytanie, naukę gry na instrumencie, a także tworzenie sztuki i inne zajęcia związane z kreatywnością.

TEATR, CZYLI TRENING WIELU UMIEJĘTNOŚCI

Aktorstwo jest dziedziną niezwykle wielowątkową. Można powiedzieć nawet, że multidyscyplinarną. W aktorstwie korzysta się z całej masy umiejętności takich jak: interpretowanie tekstu i nauczenie się go na pamięć, świadoma praca głosem i ciałem, poczucie rytmu, wyobraźnia i koncentracja. Każdą z tych umiejętności staramy się rozwijać w lekcjach Ogniska Online.

W kursie TRENING KREATYWNOŚCI pierwsze lekcje poświęcone są tematowi zadania aktorskiego. Celem lekcji jest nauczenie dzieci świadomego wypowiadania tekstu. Interpretowanie tekstu pojawia się również w naszych pozostałych kursach AKTORSTWO OD PODSTAW i MAŁYCH AKTORACH.

We wszystkich trzech kursach znajdują się również moduły, w których uczymy starannej wymowy i posługiwania się głosem. Lekcje nie mają formy rozgrzewki dykcyjnej. Ubieramy je w atrakcyjne fabuły i przemycamy ćwiczenia, które choć przypominają zabawę, są żmudnym treningiem artykulacyjnym i głosowym.

Ponieważ neoruplastyczność mózgu wspomaga również aktywność fizyczna, nie zapominamy o ruchu. W każdym z kursów znajdują się moduły poświęcone pracy ciałem. Są to zarówno podstawowe ćwiczenia na wcielanie się w role zwierząt, improwizacje ruchowe związane z interpretowaniem emocji za pomocą ciała, jak i bardziej skomplikowane układy choreograficzne.

W każdym z kursów są również lekcje, które mają pobudzić dziecięcą kreatywność i wyobraźnie. W kursie TRENING KREATYWNOŚCI znajdują się np. lekcje w trakcie, których dzieci dowiadują się o zasadach tworzenia scenariusza filmowego i mogą wspólnie z nami ten scenariusz tworzyć. W kursach AKTORSTWO OD PODSTAW i MALI AKTORZY kilka modułów poświęconych jest wymyślaniu scenografii i kostiumów, teatralnych efektów specjalnych, a także tworzeniu teatru formy.

KONTAKT: 

Chcesz poznać więcej szczegółów

napisz do nas: ania@ogniskoonline.pl

lub zadzwoń: +48 605 995 259