POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – jak może wpłynąć na nie zabawa w teatr?

Staramy się zapewnić naszym dzieciom godziwą przyszłość. Dbamy o ich edukację, zapoznajemy ze światem zabierając w dalekie podróże, kupujemy nowoczesne gadżety. Bardzo często zapominamy jednak, że ważną częścią ich dorosłości będzie również sfera emocjonalna, a to właśnie ona może wpływać na poczucie szczęścia, umiejętność nawiązywania relacji, a także sukcesy zawodowe.

DLACZEGO POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI JEST WAŻNE?

Poczucie własnej wartości składa się z wielu mniejszych czynników, którymi są m.in. wiara we własne możliwości, umiejętność myślenia o sobie w pozytywny sposób, poczucie – dumy, bycia lubianym i akceptowanym.

Brak poczucia własnej wartości jest często zakorzeniony w dzieciństwie, dlatego jest to okres, w którym powinno się w dziecku to poczucie rozwijać. Jeśli nie uda się to na tym etapie, może to skutkować wieloma negatywnymi zjawiskami, z którymi dziecko będzie musiało zmierzyć się w dorosłym życiu.

Jednym z takich skutków może być to być np. brak wiary we własne możliwości. Dorosła osoba będzie bała się nowych wyzwań, takich jak np. rozpoczęcie wymarzonego kierunku studiów lub podjęcie pracy, która już na starcie wyda mu się (słowo wyda jest tutaj słowem kluczowym) ponad jej siły.

Nawet jeśli taka osoba zdecyduje się już podjąć ryzyko, przełamie pełne bariery, brak wiary we własne możliwości nadal może drzemać gdzieś w jej wnętrzu.

Bardzo często zdarza się, że osoba odnosi sukces, to co robi jest doceniane przez innych, a mimo to nadal ma co do siebie pewne wątpliwości. Taka osoba pojmuje swój sukces intelektualnie, ale ma problem z jego zrozumieniem na poziomie emocjonalnym. Co więc zrobić?

Portal parentingowy Verywell Family podaje kilka cennych wskazówek, które każdy rodzic powinien wziąć sobie do serca. Do najważniejszych zalicza m.in. odpowiednio częste chwalenie dziecka, oddanie mu przestrzeni na samodzielne rozwiązywanie problemów (pomoc powinno ofiarować się dopiero po tym jak dziecku nie uda się owego problemu rozwiązać), oraz uczenie, że porażka jest częścią życia. Portal wspomina również o innym aspekcie, który może wpływać na poczucie własnej wartości dziecka.

 

WPŁYW GIER I ZABAW NA POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Gry i zabawy są dla dziecka fantastycznym sposobem spędzania wolnego czasu, mogą być one również niezwykle rozwijającym sposobem edukacji. Przykładem gier, który najbardziej przykuł naszą uwagę, są tzw. Dramatic/Fantasy Play, czyli po prostu zabawy w teatr, do których niezbędna jest dziecięca fantazja i wyobraźnia – odgrywanie ról, przebieranki, tworzenie historii.

„Dzięki zabawie tego typu, dziecko ćwiczy nie tylko wyobraźnię, ale uczy się również jak zmieniać siebie, współdziałać, dzielić się i pracować nad rozwojem języka. Poprzez odgrywanie ról dzieci mogą również dowiedzieć się, jak funkcjonować w większej społeczności” twierdzą twórcy portalu Verywell Family.

Lekcje Ogniska Online tworzymy tak, aby dzieci miały możliwość zmieniać siebie – wcielać się w rolę, wczuć się w emocje postaci, ucharakteryzować się i dobrać samodzielnie odpowiedni kostium. Niezbędna jest do tego dziecięca wyobraźnia i kreatywność, a takie zadanie są fantastycznym sposobem na jej pobudzenie. Część naszych lekcji opiera się na ćwiczeniach dykcyjnych, czasem na poezji. Ma to uświadomić dziecku istotność rozwoju języka, a także w tym rozwoju wspomagać.

Współdziałanie i dzielenie umożliwiają zadania domowe, którymi kończy się każda z lekcji. Przykładową pracą domową jest np. nagranie sceny, do której dzieci muszą stworzyć scenografię, dobrać rekwizyty, nauczyć się tekstu (czasem nawet go „napisać”), a później w niej wystąpić. Prace są zazwyczaj realizowane we współpracy z rodzicem lub rodzeństwem. Wymaga to m.in rozdzielenia zadań i wzięcia odpowiedzialności za część pracy, bardzo często wiąże się to również z samodzielnym pokonaniem pewnych przeszkód.

Zabawa w teatr może niesłychanie wpłynąć na rozwój poczucia własnej wartości. Dziecko kreuje swoją własną wizję, ma szansę wykazać się artystyczną ekspresją i zostaje za to docenione. Takie twórcze zajęcia pomagają budować wiarę w siebie, we własne możliwości, co w przyszłości może zaowocować silną osobowością, przebojowością i sukcesami w wielu dziecinach.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądają nasze lekcje, serdecznie zapraszamy na lekcję aktorstwa LIVE „Gwiazda Szeryfa”, która odbędzie się 16 lutego o godzinie 18:30. Aby zarezerwować miejsce na lekcję wystarczy kliknąć TUTAJ

 

KONTAKT: 

Chcesz poznać więcej szczegółów

napisz do nas: ania@ogniskoonline.pl

lub zadzwoń: +48 605 995 259