ROZWÓJ POZNAWCZY DZIECKA – JAK GO WSPOMAGAĆ?

Problemy z nauką, bezradność w kwestii rozwiązywania problemów, agresywne zachowanie. Co je łączy? To tylko niektóre zjawiska, które mogą być następstwem zaniedbań w kwestii rozwoju poznawczego dziecka.

CZYM JEST ROZWÓJ POZNAWCZY?

Rozwój poznawczy to umiejętność pozyskiwania i analizowania informacji docierających do dziecka wprost z otaczającego je świata. Można porównać go do przygotowań przed wyruszeniem w daleką, egzotyczną podróż. Zastanów się jak szykujesz się na taką wyprawę, a także jakie umiejętności są Ci do tego niezbędne?

Skoro masz już wybrane miejsce, do którego się wybierasz, musisz przygotować i spakować ubrania. Sprawdzasz pogodę, obliczasz ile potrzebujesz ubrań letnich,  ile cieplejszych, a czasem pomyślisz nawet o wzięciu płaszcza przeciwdeszczowego. Stoją za Tobą dziesiątki wyjazdów, podczas których było Ci za gorąco lub za zimno. Stoi za Tobą doświadczenie.

Kiedy ze spakowaną walizką dojeżdżasz na lotnisko zastajesz tam długą kolejkę turystów takich jak Ty. Choć męczy Cię ta sytuacja starasz się opanować. Wiesz, że w takiej chwili najważniejsza jest cierpliwość.

Po wielu godzinach lotu docierasz do celu swojej wyprawy. Jesteś w nowym mieście. Twój smartphone zawiódł. Nawiązujesz relację z mieszkańcem, wypytujesz go o drogę, a jeśli nie znasz języka wykorzystujesz swoją kreatywność i dogadujesz się „na migi”. Żeby poruszać się po nowym otoczeniu koncentrujesz się na zapamiętaniu punktów orientacyjnych, albo nazw ulic.

JAKIE SĄ SKUTKI NIEPRAWDIŁOWEGO ROZWOJU POZNAWCZEGO?

Dla dziecka taką daleką wyprawą w nieznane jest dorosłość, rozwój poznawczy jest zaś etapem przygotowań. Żeby wiedziało co na tę dorosłość „zabrać” musi doświadczać – zbierać informacje, analizować je, przetwarzać i wyciągać wnioski. Oczywiście ktoś inny może „spakować walizkę”, ale „na miejscu” może okazać się, że czegoś w niej brakuje.

Zastanawiasz się pewnie czym jest to brakujące „coś”? Jest to bardzo długa lista związana z brakiem niezwykle istotnych umiejętności. Jakich?

Brak umiejętności koncentracji, który może spowodować np. problemy z zapamiętywaniem, a także z nauką. Brak cierpliwości, który może skutkować np. agresywnym zachowaniem, zwłaszcza w sytuacji niepowodzenia. Brak kreatywności w kwestii rozwiązywania problemów, co może wiązać się m.in. z niską samooceną.

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ POZNAWCZY DZIECKA?

Rozwojowi poznawczemu dziecka niesłychanie sprzyja autonomiczność. Swoboda dana dziecku uczy je samodzielności w kwestii „pakowania walizki”, którą zabierze na swoją wyprawę w dorosłość.

Lekcje Ogniska Online stwarzają dziecku bezpieczną przestrzeń, w której może eksperymentować i doskonalić wiele potrzebnych umiejętności.

Jedna z lekcji w Kursie Kreatywności „Mali Aktorzy” poświęcane jest np. kwestii rozwiązywania konfliktów. Dzięki udziałowi w teatralnych scenach dziecko dowiaduje się czym jest sytuacja konfliktowa, poznaje kreatywne i skuteczne sposoby rozwiązania konfliktu, a potem wypróbowuje je w tzw. „płaszczu roli”.

W kursie „Aktorstwo od Podstaw” cały moduł poświęcony jest zagadnieniom koncentracji i relaksacji. Dzieci poznają tam całą masę ćwiczeń, które ułatwiają skupienie, opanowanie i wyciszanie emocji, co wspomaga również radzenie sobie ze stresem.

Doświadczenia zdobyte podczas takich lekcji aktorstwa dziecko może wykorzystać potem w sytuacjach codziennych.

KONTAKT: 

Chcesz poznać więcej szczegółów

napisz do nas: ania@ogniskoonline.pl

lub zadzwoń: +48 605 995 259